Masz pytanie?

2012 - VI Ogólnopolski konkurs piosenki dziecięcej i młodzieżowej o "Złotą Sosnę"

To już było » 2012 - VI Ogólnopolski konkurs piosenki dziecięcej i młodzieżowej o "Złotą Sosnę"

„Piosenka jest dobra na wszystko” – tak śpiewał Kabaret Starszych Panów, by podkreślić rolę muzyki, jej  wpływ na nastroje, samopoczucie, emocje człowieka. Czy rzeczywiście tak się dzieje, że śpiew rozładowuje napięcia, że dzięki niemu ludzie stają się radośniejsi, pogodniejsi?

Można uznać to pytanie za retoryczne, szczególnie po wysłuchaniu wystąpień młodych solistów –wokalistów, którzy wzięli udział w konkursie, reprezentując cztery kategorie wiekowe: 8 – 10 lat, 11 – 13 lat, 14 – 16 lat oraz 17 -25 lat.

Ich wokalne umiejętności, muzykalność a w szczególności interpretacje wykonywanych piosenek w czasie VI Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej o „Złotą Sosnę”, który odbył się  26 maja 2012 roku w Centrum Promocji Kultury w Drezdenku, oceniała Rada Artystyczna w składzie: pan prof. Antoni Gref z Akademii Muzycznej w Poznaniu – przewodniczący, pani mgr Barbara Bajon z Policealnego Studium Piosenkarskiego w Poznaniu oraz pan mgr Mariusz Matuszewski z Akademii Muzycznej w Poznaniu.

W sali widowiskowej centrum zgromadzili się soliści – wokaliści, ich instruktorzy, opiekunowie, a także mieszkańcy naszego miasta i okolic. Życzliwość ze strony organizatorów, atrakcyjne nagrody, o które warto było walczyć, wymienię tutaj choćby: zestaw kina domowego, tablety, aparat fotograficzny, plecaki, torby, zegary, komplety biżuterii, budowały atmosferę rywalizacji, ale też wzajemnego wsparcia.

W konkursie udział wzięło 34 uczestników, którzy reprezentowali: Nadwarciańskie Centrum Animacji Kultury i Ochrony Dziedzictwa Regionalnego „Prom” w Międzychodzie, Gminny Ośrodek Kultury w Budzynie, Publiczną Szkołę Podstawową oraz Publiczne Gimnazjum w Strzelcach Kraj., Gminny Ośrodek Kultury „Jutrzenka” w Zwierzynie, Szkołę Podstawową oraz Zespół Szkół w Bogdańcu, Obornicki Ośrodek Kultury, Młodzieżowy Dom Kultury w Trzciance, Trzcianecki Dom Kultury, Centrum Kultury i Wypoczynku w Sławnie, Szkołę Artystyczną „Cemerata” w Szczecinie, Publiczne Gimnazjum w Ściechowie, Gminny Ośrodek Kultury „Pod Morwą” w Lubniewicach, Ośrodek Kultury w Skwierzynie, Miejskie Centrum Kultury w Czarnkowie, Zespół Szkół w Objezierzu, Urząd Miejski w Dobiegniewie, Bogdaniec, Stare Kurowo oraz Centrum Promocji Kultury w Drezdenku.

Wyróżnienia w konkursie otrzymali:

Grupa wiekowa Imię i nazwisko Miejscowość Tytuły zaprezentowanych piosenek Instruktorzy Pan/Pani
8 - 10 lat Martyna Szpak Międzychód „Złoty pierścionek” Ewa Gajewska - Kiepura
  Oliwia Królikowska Bogdaniec „Piosenka drewnianych lalek”  Czesław Ganda
  Kamila Górna Budzyń „Choć jestem dzieckiem” Krystyna Świniarska
11 - 13 lat Aleksandra Purtak Trzcianka „Na moście w Avignon” Ryszard Bryk
  Patryk Marek Trzcianka „Piosenka o muzyce” Maria Gęsicka
  Julia Kiona Strzelce Kraj. „Matoł” Marta Popowczak
14 - 16 lat Jakub Zachciał Międzychód „Upiorny twist” Ewa Gajewska - Kiepura
  Sandra Dera Stare Kurowo „Boję się” Bożena Szentak
  Weronika Mścisz Budzyń „Cud i miód” Krystyna Świniarska
  Edyta Trusz Drezdenko „Dziesięć przykazań” Marzena Osiewicz
  Kinga Rudy Szczecin „Ukradła cyganka kurę” Katarzyna Przyborowska
  Daria Krawczyk Trzcianka „Cyrk nocą” Ryszard Bryk
17 - 25 lat Ksenia Kireńko Skwierzyna „Świat się pomylił”  
  Tomasz Czarnecki Czarnków „Nie zabić mnie” Michał Górzny
  Hanna Krawczyk Trzcianka „Nie wierz mi, nie ufaj mi” Ryszard Bryk
  Marta Grela Trzcianka „Taki cud i miód” Maria Gęsicka
  Karolina Szerwińska Dobiegniew „Dłoń” Roman Szerwiński

 

Wiele emocji wzbudziły główne nagrody konkursu. Każdy z uczestników marzył przecież o tym, by znaleźć się na liście laureatów. Jury konkursowe  „Złotą Sosnę” przyznało tylko kilku wokalistom. Wśród nich znaleźli się:

Grupa wiekowa Imię i nazwisko Miejscowość Tytuły zaprezentowanych piosenek Instruktorzy Pan/Pani
8 - 10 lat Amelia Kiona Strzelce Kraj. „Litery i słowa” Marta Popowczak
11 - 13 lat Remigiusz Nowicki Międzychód „Kołysanka dla mamy” Ewa Gajewska - Kiepura
14 - 16 lat Roksana Haufa Międzychód „Spróbuj mówić kocham” Ewa Gajewska - Kiepura
17 - 25 lat Karolina Mleczak Międzychód „Tango Tandres” Ewa Gajewska - Kiepura
  Klaudia Fejdyś Drezdenko „Sama jak co dnia” Marzena Osiewicz

 

Trzeba było być świadkiem tych wzruszeń, by zdać sobie sprawę z faktu, jak ważny dla uczestników konkursu był udział w tym święcie piosenki. Mnie najbardziej zachwycili najmłodsi. Imponowali oni bowiem swym wdziękiem, dziecięcą ufnością, przeżywaniem każdego gestu i dźwięku.

Słowa podziękowania należą się nie tylko organizatorom: dyrektorowi Centrum Promocji Kultury w Drezdenku panu Janowi Maćkowskiemu, pracownikom placówki kulturalnej, ale także opiekunom i instruktorom młodych wykonawców, którzy bardzo przeżywali występy podopiecznych. Rangę konkursu swoją obecnością podkreślił również burmistrz miasta i gminy w Drezdenku pan Maciej Pietruszak, wręczając laureatom nagrody i uczestnicząc w koncercie laureatów.

 Uznanie należy się także konferansjerom - studentom. Marzena Pienio i Michał Pieróg poprowadzili całość profesjonalnie, bo oni też wiedzą, że: „Piosenka jest dobra na wszystko”.

 • Amelia Kiona
  Amelia Kiona
 • Remigiusz Nowicki
  Remigiusz Nowicki
 • Roksana Haufa
  Roksana Haufa
 • Klaudia Fejdyś
  Klaudia Fejdyś
 • Karolina Mleczak
  Karolina Mleczak
Realizacja: haiNET | CMS by Quick.Cms