Masz pytanie?

2012 - Finał 21 Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

To już było » 2012 - Finał 21 Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

W Centrum Promocji Kultury w Drezdenku 8 stycznia 2012 r. przez cztery godziny - od 16,00 do 20,00 - grała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Był to XX jubileuszowy finał przygotowywanych od dłuższego czasu  koncertów, występów, licytacji, którym patronował dyrektor Jan Maćkowski. Wśród kreatorów i realizatorów przedsięwzięcia znaleźli się także Hala Sportowo – Rehabilitacyjna, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy oraz Klub Seniora „Drzeń”  w Drezdenku.

Wielkie brawa należą się niewątpliwie grupom tanecznym: sześciolatków i ośmiolatków oraz zespołowi Paradise pod artystycznym kierownictwem pani Magdy Wiśniewskiej. Nasi młodzi tancerze w układach: Hany – Hany, Jive, Mambo, Wesoły rock, Tańca klasycznego, Marszu, Florida dali nie tylko pokaz swoich umiejętności, ale zaprezentowali się jako pasjonaci sztuki tańca. Z werwą, ogromnym zaangażowaniem i dziecięcym wdziękiem odtańczyli bowiem zaplanowane na tę wyjątkową okazję układy. Na buziach naszych milusińskich widoczna była nie tylko odrobina tremy, ale także dumy.

Fantastycznie zaprezentowali się również uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Drezdenku, którzy pod artystycznym kierownictwem pani Grażyny Maćkowskiej, przygotowali na tę okazję utwory: Miała baba koguta, Te opolskie dziouchy, Tico – tico, Marsz krakowiak. Młodszej grupie tańca mażoretkowego Kadetki oraz Małym Mażoretkom należą się ogromne brawa za profesjonalizm i, co tu dużo ukrywać, obycie ze sceną. Entuzjazm, z jakim zabrzmiały dźwięki ludowych rytmów, obecnych na sali ludzi przyprawiły o szybsze bicie serc

Tegoroczni uczestnicy zgromadzeni w sali Centrum Promocji Kultury podczas występów co chwilę ulegali pozytywnym emocjom. Mieli oni bowiem możliwość usłyszeć piosenki wykonywane przez solistów i zespoły. Zmieniały się rytmy utworów, wykonawcy i można było ze świata „… w zupełnie starym stylu” przenieść się na „…bal u wszystkich świętych”.

Klaudia Fejdyś, Edyta Trusz, Magda Demska ze Studium Piosenkarskiego Centrum Promocji Kultury pod kierunkiem artystycznym pani Marzeny Osiewicz przygotowały bogaty repertuar i z wielkim zaangażowaniem zaśpiewały między  innymi takie piosenki, jak: Świat w zupełnie starym stylu, Dziewczyna mojego chłopaka, Mercy, Uchain my heart, Sex appeal, Wiem, że jesteś tu, Chodź przytul przebacz, Baila, Sway, Piękniejsza, Stara Baśń.

W rytm piosenek: Żółta łódź podwodna, Niedziela będzie dla nas, Raindrops keep falling on my head, Only you, Bal wszystkich świętych, Over the rainbow, Obla di obla da, wykonanych przez zespół keyboardzistów z Centrum Promocji Kultury pod kierownictwem artystycznym pana Jerzego Muzyki, zgromadzeni na sali mieszkańcy Drezdenka i okolic ochoczo podrygiwali. Niektórzy próbowali nawet śpiewać, ale o konkurencyjnym wykonaniu nie mogło być mowy.

Nastrój dobrej zabawy pogłębił się, kiedy na scenie pojawił się zespół Sorbal – band i zaprezentował przygotowane pod kierownictwem artystycznym pana Mieczysława Sorbala utwory: Vega, Sierra Granada, Tijuana taxi, Baby girl, Mexicana, Charly.

Repertuar, przygotowany przez zespół animatorów ludzi z Centrum Promocji Kultury w Drezdenku na XX Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, był imponujący. Zespoły podgrzewały atmosferę, co było zachętą dla ludzi o otwartych sercach , dla wszystkich tych, którzy swoimi datkami pomogą potrzebującym. Tegorocznym przesłaniem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy było bowiem hasło: „Zdrowa mama, zdrowy wcześniak, zdrowe dziecko”. Na ten cel zostaną przeznaczone środki zebrane podczas licytacji.

Nie można było chyba znaleźć lepszego prowadzącego zbiórkę pieniężną niż pana Jana Kuchowicza. Jak wytrawny handlowiec - bankier, zamiast walić ile sił młotkiem, jak to bywa na aukcjach, podbijał ceny wystawionych na licytację darów, tańcząc po sali z mikrofonem. Wytężając głos, starał się on zachęcić obecnych do zakupów i dotrzeć do każdego zainteresowanego. Trzeba przyznać, że był to pokaz wirtuozerii. Uczestnicy zdawali sobie sprawę, że starał się on zapełnić sakiewkę na szczytny cel i dlatego ochoczo brali udział w licytacjach.

Nabyć można było różnorodne przedmioty – od maskotek, telefonów, wiatrówki po książki, rośliny, obrazy i romantyczny spływ kajakowy. Lista firm, które ufundowały rzeczy na aukcję oraz osób prywatnych była naprawdę długa. Nie sposób wymienić wszystkich przedsiębiorców, ale pragniemy im podziękować za ten dar serca.

Głodni mogli posilić się grochówką lub kupić wypieki przygotowane przez panie z „Klubu Seniora”.

Na placu przed budynkiem strażacy czekali na kulminacyjny moment  bezpiecznego,  profesjonalnego pokazu fajerwerków. Uwieńczeniem koncertów było bowiem symboliczne światełko do nieba na rzecz ludzi o otwartych sercach oraz tych, którzy przygotowali program uroczystości i wzięli w niej udział. W tę szczytną ideę zaangażowali się wszyscy lokalni kreatorzy wartości: pracownicy Centrum Promocji Kultury, konferansjerzy – Marzena Pienio i Magda Sawicka, pracownicy Biblioteki Publicznej i inni ludzie dobrej woli.

Wszystkim, i tym bezpośrednio zaangażowanym w przygotowania uroczystości, i tym, którzy przeznaczyli na licytację dary i kupowali je, należą się serdeczne, gorące podziękowania.

Irena Kurowska

Realizacja: haiNET | CMS by Quick.Cms